Faculty Committees

2020-2021

Secretary:   Mitchell (21)

Colloquium Chair:  Y. Wang (January 21), Camillo (August 21)

Teaching Evaluation Committee:   Seaman (22) (Chair), Baker (21), Ciungu (22), Farthing (22)

Executive Committee:  Han (Chair), L. Wang (21), Ayati (22), Bleher (23), Chifan (23)

Graduate Committee:  Curtu (Chair)-(Replaced by Kawamuro for fall 2020), Frohman (21), Krishnamurthy (22), Zhang (22) (Replaced by Mitchell for spring 2021), Cooper (23), Jorgensen (23)

Hiring Committee:  Han (Chair), Chifan (21), Iovanov (21) (Replaced by Aminzare in fall 2020), Kawamuro (21),  Mitchell (21), L. Wang (22), Zhu (22)

Undergraduate Committee:  Durumeric (Chair), Farthing (21), Iovanov (21) (Replaced by L. Wang in fall 2020), Ayati (22), Seaman (22), Sokratova (23)

APPOINTED COMMITTEES

Honors Students:  Durumeric

Putnam Competition Supervisors:  Chifan and Iovanov

Math Club Faculty Supervisor: Farthing

Mathematics Major Supervisor:  Durumeric

TA Supervisor:  Sokratova: MATH:0100, 1005, 1010, and 1020

Computing Support Committee:  Stewart (Chair)

Fund-Raising and Newsletter Committee:  Han (Chair), Bezuglyi, Ciungu, Farthing, Sokratova, Szecsei

Council for Diversity, Equity, and Inclusion (in Mathematics):  Kinser (Chair), Anderson, Ayati, Baker, Cooper, Curto, Curtu, Darcy, Durumeric, Farthing, Han, Jay, Kawamuro, Krishnamurthy, Li, Mitchell,

Junior Faculty Development Committee:  Han (Chair), Curtu, Mitchell, Frohman, Zhang

Faculty Council:  Kawamuro (20), Kinser (20), Mitchell (20), Sokratova (20), Stewart (20), L. Wang (20)

Library Committee:  Ye (Chair), Anderson, Bezuglyi, Bleher, Ciungu, Curtu, Frohman, Jorgensen

Ph.D. Qualifying/M.S. Comprehensive Exams:

Fall 2020 and Spring 2021: Curtu (Chair) (Replaced by Kawamuro in fall 2020), Analysis (Chifan, L. Wang); Algebra (Kinser, Krishnamurthy); Differential Equations (Aminzare, Li); Numerical Analysis (Stewart, Zhu); Topology (Cooper, Frohman)

Numbers in parentheses indicate year term ends.

Updated: 09/15/2020 (md)